0آخرین بروزرسانی:یکشنبه 05 تیر 1401

طی آمار چند هفته اخیر، قیمت هر تن مس که در ابتدای ماه میلادی 9600 دلار بود، دچار افت قیمت ناگهانی شد و هفته را با قیمت 8280 دلار در بورس لندن به پایان رساند. در این بین تنها روز 24 ژوئن (سوم خرداد)، قیمت مس در بورس لندن 3.5 درصد افت داشت و به نرخ 297/5 دلار معامله شد. این قیمت به نسبت مدت زمان مشابه در هفته اخیر نیز 9 درصد کاهش داشته است.

سقوط قیمت مس در ایران

بازار فلز سرخ در ایران هم مقاومت چندانی از خود نشان نداد و قیمت مس به دنبال سقوط جهانی آن، فرو ریخت. بررسی‌ها حاکی از آن است که در یک ماه گذشته این فلز افت ۱۱ درصدی داشته است. اما این سقوط آزاد در یک هفته اخیر سرعت بیشتری به خود گرفت و حدود هفت درصد عقب نشست. بدین ترتیب در بازه مورد بررسی قیمت هر تُن مس در ایران در کف ۸۳۲۵ دلار آرام گرفت. در ایران نیز تقاضا برای خرید این فلز روند افزایشی دارد. قیمت لوله مسی به عنوان یکی از اصلی ترین محصول تولیدی از این فلز، متعاقبا دچار تغییر می شود.

 

قیمت لوله مسی براساس قیمت جهانی مس تعیین می شود.

 

متغیرهای کلان مؤثر بر قیمت مس

در شکل‌گیری نوسانات اخیر بازار مس عوامل مختلفی دخالت داشته‌اند. ازجمله این متغیرهای کلان تأثیرگذار می‌توان به تداوم جنگ روسیه و اوکراین اشاره کرد. متعاقب این جنگ بحران کامودیتی‌ها شکل گرفت و مس هم نتوانست به‌عنوان یک استثنا در این زمینه عمل کند. البته آن‌طور که تحلیلگران می‌گویند احتمالاً رفته‌رفته سایه این جنگ از سر بازار فلزات برداشته شود.

افزایش چشمگیر نرخ تورم در کشورهای توسعه‌یافته و رکوردشکنی این شاخص در برخی کشورها نیز فشار جدیدی را متحمل بازار کرد. رشد تورم منجر به افزایش نگرانی‌ها مبنی بر رکود بازار فلزات و ادامه ریزش قیمت مس شد. البته این کشورها با بالابردن نرخ بهره بانکی و فشار بر افزایش عرضه نفت تا حدودی از این نگرانی‌ها کاستند.

هر چقدر هم که متغیرهای دیگر اثر کوتاه‌مدتی از خود بر جای گذارند، گویا قرار نیست ریشه کرونا از بازارها برچیده شود. پس از گذشت ۲٫۵ سال از پیدایش کووید-۱۹، دولت چین بار دیگر نسبت به بازگشت آن هشدارهایی مطرح کرد. هشدارهایی که تا قرنطینه برخی از شهرها هم فرا رفت و رئیس‌جمهوری چین را به ادای سخنانی درباره خداحافظی با رشد اقتصادی واداشت. این روند علاوه بر اینکه خرید مس توسط چین را به حداقل رساند، ریسک معاملات مس در بعد جهانی را هم بالا برد. چنانکه دیگر بسیاری از فعالان بازار نسبت به افزایش قیمت ورق مسی حداقل در آینده‌ای نزدیک بیم زیادی نشان می‌دهند.

شوک‌های داخلی صنعت مس و آینده آن

گذشته از عوامل کلان اقتصادی و سیاسی، صنعت مس به‌طور هم خاص چند شوک را تجربه کرد. ازجمله مؤلفه‌های اثرگذار می‌توان به کاهش فعالیت تولیدکننده‌های بزرگ در هند اشاره کرد. همچنین این احتمال وجود دارد که شیلی و پرو به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های معدنی مس عرضه خود را کاهش دهند. زیرا آن‌ها با خطر اعتصابات سراسری کارگران در اعتراض به شرایط زیست‌محیطی مواجه هستند.

 

آینده بازار مس به عوامل مختلفی وابسته است.

 

گرچه طبق روال، کاهش عرضه باید به افزایش قیمت مس و محصولات آن منجر شود، اما اکنون ریسک افت تقاضا، وزن تعیین‌کننده‌تری نسبت به عرضه دارد. از سوی دیگر، آینده بازار مس تا حد زیادی به سیاست‌گذاری چین پیوند خورده است. در صورتی که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس جهان از برنامه کووید صفر خارج شود، فعالان بازار می‌توانند منتظر بازگشت ارزش مس به مدار صعودی باشند. این شرایطی است که در بازار سایر فلزات هم کم و بیش مشاهده می‌شود. ازجمله صنعت آلومینیوم شرایط مشابهی را پشت سر می‌گذارد.

تاریخ انتشار: یکشنبه 05 تیر 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
به‌روزرسانی لحظه‌ای قیمت‌ها
مقایسه قیمت‌ها
ارتباط مستقیم با تامین‌کنندگان
پشتیبانی آنلاین و تلفنی
امکان ارائه فاکتور رسمی

گرفت، پلی میان تامین‌کنندگان و خریداران

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط تامین کنندگان مختلف بازار، کمک می‌کند بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده و با بهترین قیمت را تجربه کنید.

image