0آخرین بروزرسانی:یکشنبه 05 تیر 1401

هفته گذشته شاهد کاهش نرخ یک سری از محصولات فولادی مانند میلگرد بودیم؛ قیمت این کالا تا 4.1 درصد کاهش یافت و به طور تقریبی به کیلویی 18050 تومان رسید. در هفته گذشته کمترین قیمت میلگرد 17400 تومان و بیشترین حد آن 19565 تومان در ازی هر کیلو بود. در 27 خرداد 1401 میانگین نرخ میلگرد کیلویی 16336 تومان فارغ از مالیات آن محسابه میشد. در هفته گذشته قیمت میلگرد نسبت به دو هفته پیش در حدود 461 تومان کاهش داشته است و با افت قیمت 2.76 درصدی مواجه شده است.

بررسی میزان کاهش قیمت آهن‌آلات در هفته گذشته

در 27 خرداد 1401 میانگین نرخ میلگرد کیلویی 16336 تومان فارغ از مالیات آن محسابه میشد. در هفته گذشته قیمت میلگرد نسبت به دو هفته پیش در حدود 461 تو کاهش داشته است و با افت قیمت 2.76 درصدی مواجه شده است. در روز سه‌شنبه هفته گذشته، شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۳۵۴۴ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (۱۴۷۶۳ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) معامله شد که این قیمت در مقایسه با قیمت میانگین شمش در هفته پیش (۲۴ خرداد ۱۴۰۱) ۱۳۹۵ تومان به ازای هر کیلو یا ۹.۳۴ درصد کاهش یافت.

 

میزان کاهش قیمت آهن آلات در هفته گذشته به طور چشم‌گیری زیاد بوده است

 

مارجین قیمتی بین میلگرد و شمش فولادی در بورس کالا که در هفته منتهی به ۲۷ خرداد ۱۲.۴ درصد بود، در هفته گذشته به ۲۰.۶ درصد رسید. هفته گذشته در بورس کالا، ۱۱ درصد حجم عرضه‌ شده میلگرد و ۹۹ درصد حجم عرضه شده شمش مشتری داشت. پیش‌بینی می‌شود به زودی بورس کالا اقدام به کاهش قابل توجه قیمت پایه میلگرد کند و احتمال اینکه مطابق مقررات جدید، قیمت پایه میلگرد را ۱۱ درصد بالاتر از قیمت شمش قرار دهد، وجود دارد. در صورت عدم کاهش قابل توجه قیمت پایه میلگرد باید همچنان انتظار تقاضای پایین برای میلگرد در بورس کالا را داشت.

در هفته گذشته در مجموع شاهد کاهش نسبی نرخ دلار در معاملات نقدی بازار آزاد بودیم و قیمت دلار از ۳۲۲۰۰ تومان به ۳۱۹۰۰ تومان رسید. آخرین نرخ فروش دلار در سامانه نیما نیز ۲۵۴۸۱ تومان بوده است و در هفته گذشته نرخ دلار نیمایی ۵۸ تومان افزایش یافت.

پیش‌بینی نرخ محصولات فولادی در هفته آینده

برای بازار داخلی فولاد پیش‌بینی می‌شود که در هفته پیش رو شاهد تعیین کف قیمتها در بازار باشیم. بازار فولاد دو هفته رشد شارپ را پشت سر گذاشت و در هفته گذشته وارد فاز اصلاح قیمتها شد. اصلاح قیمت‌ها در این بازار با ریزش قیمت شمش در بورس کالا همزمان شد و به این دلیل، در هفته گذشته شاهد یک اصلاح شدید قیمت در بازار فولاد بودیم. به نظر می‌رسد نرخ شمش در بورس کالا به کف قیمتی خود نزدیک شده باشد. بنابراین، باید انتظار داشت که به سرعت شاهد کف‌سازی نرخها در بازار مقاطع خصوصا در بورس کالا باشیم. همانطور که گفتیم طبق مقررات جدید، بورس کالا ممکن است مارجین قیمتهای پایه میلگرد و شمش را ۱۱ درصد لحاظ کند و قیمت میلگرد در بورس کالا هم کف جدید خود را شناسایی کند.احتمال می‌رود که طبق مذاکرات دیپلماتیک انجام شده برای برجام قیمت‌گذاری بازار فولاد بر حسب دلار انجام شود. البته نمی‌توان تأثیر مواردی مانند: محدودیت‌های برق صنایع،حجم عرضه و تقاضا در بورس کالا و قیمت‌های جهانی را بر روی نرخ‌گذاری بازار فولاد، نادیده گرفت.
 

تاریخ انتشار: شنبه 04 تیر 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad