0آخرین بروزرسانی:سه‌شنبه 31 خرداد 1401

بررسی بازارهای جهانی از افت قیمت فولاد حکایت دارد؛ این در حالی است صنایع ایران در مدت اخیر دوباره درگیر ماجرای قطعی برق شده‌اند. از این رو بر خلاف بازار سایر کشورها، در داخل کشور شاهد افزایش بهای بییشتر محصولات فولادی هستیم؛ البته دولت با دخالت در بورس کالا فعلا توانست روند این بازار را برخلاف بازار آزاد با شرایط بین‌المللی همسو کند. بررسی های بازار جهانی نشانگر آن است که قیمت فولاد کاهش یافته است. این درحالی‌است که اخیراً صنایع ایران شروع به قطع برق کرده‌اند. بنابراین برخلاف بازارهای خارجی شاهد افزایش قیمت محصولات فولادی در داخل هستیم. در واقع دولت با دخالت در مبادلات کالا توانسته است این سیستم بازار را بر خلاف بازار آزاد با استانداردهای بین المللی منطبق کند.

سنگ آهن بیشترین میزان افت هفتگی را در 6 ماه تجربه کرد

نگاهی به بازارهای جهانی نشان می‌دهد که در بین محصولات فولادی، سنگ‌آهن بیشترین افت هفتگی را در شش ماه اخیر تجربه کرد. این محصول که ابتدای هفته را در چین با ۱۴۱ دلار کلید زد، با نرخ ۱۲۲ دلار به کار خود پایان داد.

وضعیت بازار ورق گرم

ورق گرم فولادی نیز در این کشور شرایط مشابهی را پشت سر گذاشت و از ۷۵۰ دلار به ۷۱۳ دلار رسید. در بازار دریای سیاه اما شرایط اندکی متفاوت‌تر پیش رفت و هر تن ورق گرم صادراتی از ۶۸۰ دلار تا ۷۴۰ دلار جهش کرد. با این حال سرانجام روند نزولی بازارها به این بازار هم رسید و در این منطقه قیمت‌ها روی ۷۱۰ دلار بسته شد.

کشورهای جنوب‌شرقی آسیا اما مقاومت بیشتری از خود نشان دادند و ورق‌های گرم تنها هشت دلار افت داشتند. در بازار داخلی اروپا نیز قیمت فولاد روند نزولی داشت و کار بازار ورق با ریزش ۴۵ دلاری روی قیمت ۹۳۰ دلار (درب کارخانه) به اتمام رسید. اما بیشترین افت بهای این محصول فولادی، به آمریکا با سقوط ۱۴۰ دلاری بازمی‌گردد. در هفته‌ای که گذشت قیمت ورق آهن سیاه در هر شورت‌تن ورق تا ۱۱۰۰ دلار ریزش داشت.

 

قیمت ورق آهن سیاه در بازارهای جهانی دچار کاهش شده است.

 

سقوط بهای بیلت

در ترکیه نیز بیلت با افت ۱۰ دلاری روی نرخ ۶۱۸ دلار ایستاد. قراضه نیز در این کشور به روند نزولی خود ادامه داد. هفته گذشته میلادی در بازار ترکیه متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین ۱ و ۲ ( ۲۰-۸۰ ) از ۳۹۵ تا ۴۳۲ دلار به ۳۸۳ دلار هر تن سی.اف.آر رسید.

کاهش نرخ میلگرد به دنبال افت قیمت فولاد

ریزش قیمت فولاد در هفته گذشته در مقاطع فولادی هم مشهود بود. میلگرد که از بازارهای محبوب فلزات شناخته می‌شود در هفت روز گذشته در چین هشت دلار ارزان شد و روی ۷۰۳ دلار ایستاد. البته در این مقطع از سال به دلیل بارش‌های موسمی و توقف نسبی ساخت و ساز رکود بازار میلگرد در شرق آسیا امری طبیعی به حساب می‌آید. در بازار صادراتی ترکیه که هر تن میلگرد ۷۵۵دلار معامله می‌شد در هفته مورد بررسی تا ۷۱۰ دلار هم فرو ریخت. در اتحادیه اروپا هم میلگرد ۱۰ یورو افت داشت و با قیمت ۱۱۷۵ یورو هفته خود را به پایان رساند.

با این حال میلگرد در بازار آمریکا یا منطقه CIS هفته نسبتاً با ثباتی را پشت سر گذاشت. در ایالات متحده هر شورت‌تن میلگرد در محدوده ۱۱۷۵ دلار معامله شد. در کشورهای مستقل مشترک‌المنافع نیز این محصول فولادی بین ۶۳۰ تا ۶۶۵ دلار نوسان داشت. به‌رغم ثبات نسبی قیمت میلگرد در کشورهای CIS، قیمت بیلت در این کشورها سقوط ۷۰ دلاری را تجربه کرد و به ۵۲۰ دلار در هر تن فوب رسید. در هفته جاری هر تن بیلت در چین بین ۵۸۵ تا ۶۱۸ دلار معامله شد. این در حالی است که تا هفته گذشته هر تن بیلت سی.اف.آر ۶۳۱ دلار می‌ارزید.

 

برخلاف روند بازار فولاد جهانی، قیمت میلگرد در ایران افزایش یافته است.

 

قیمت فولاد کاهشی شد، چرا؟

تحلیلگران بازار چند دلیل عمده برای روند نزولی قیمت فولاد در بازارهای جهانی برمی‌شمارند. علاوه بر بارش‌های موسمی در چین که به آن اشاره شد، محدودیت‌های مجدد برای رسیدن به رویای کووید صفر بازار محصولات فولادی را تحت تأثیر قرار داد. جنگ روسیه و اوکراین و به تبع آن سیاست‌های تجاری جدید روسیه، به‌ویژه برای دامپینگ کالا، حاشیه سود فولادسازان را کاهش داد. بدین ترتیب می‌توان انتظار داشت با تغییر هر یک از شرایط، بازار فولاد بار دیگر به مدار صعودی بازگردد.

رشد قیمت فولاد در بازار ایران، معکوس بازار جهانی

گرچه قیمت فولاد در کشورها و مناطق مختلف جهانی در سراشیبی قرار دارد، اما در ایران شاهد روی دیگری از ماجرا هستیم؛ چنانکه در روزهای اخیر بهای فلزات و آهن وارد مدار صعودی شد. به نظر می‌رسد با آغاز خاموشی صنایع و افت تولید محصولات فولادی فضای بازار به سمت افزایش قیمت می‌رود. البته رشد قیمت‌ها در شرایطی رقم خورد که تقاضای چندانی هم در بازار وجود ندارد و معاملات در حداقل خود قرار دارد.

به‌ویژه با رکود تولید مسکن و همچنین عقب‌نشینی دولت از ساخت چهار میلیون واحد در طرح نهضت ملی سیگنال‌های منفی به بازار مخابره می‌شود. در همین زمینه  رئیس اتحادیه آهن و فولاد القائات منفی را عامل اصلی افزایش قیمت فولاد و محصولات آن در بازار می‌داند. به اعتقاد حمیدرضا رستگار نظام تولید و توزیع محصولات فولادی ضابطه‌مند نیست و از مکانیزمی یکپارچه تبعیت نمی‌کند.

وی در مصاحبه ای گفت: 

محصولات فولادی باید برای فروش در بورس کالا عرضه شوند، اما برخی از عرضه کنندگان این محصولات را در بازار آزاد توزیع می کنند آن هم با قیمت های بسیار غیرقابل باور، این درحالی‌است که خبری از خریدار نیست و فقط افزایش قیمت دارد.

تاریخ انتشار: دوشنبه 30 خرداد 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad