نوسان بازارآهن همچنان ادامه دارد

نوسان بازارآهن همچنان ادامه دارد

اخبار
چهارشنبه 25 خرداد 1401

در آخرین روزهای خرداد ماه، می‌توان نوسان شدید بازارآهن و کاهش قیمت عده‌ای از محصولات فولادی مشاهده کرد. همچنین شاهد عدم تمایل تولیدکنندگان به ثبات یا اصلاح قیمت‌ها نیز هستیم.  قیمت دلار نیز که از اصلی‌ترین فاکتورهای تعیین کننده قیمت محصولات فولادی به شمار می‌رود به کانال 32 هزار پانصد تومانی در بازار آزاد رسید.

وضعیت بازارآهن در روزهای اخیر 

همراهی افزایش نرخ آهن با رشد تورم، اوضاع بازار را آشفته‌تر و متقاضیان را مضطرب کرد به طوری که برخی از خرید اهن منصرف شده و نظاره و تماشای اوضاع را برگزیدند و برخی دیگر با ترس از افزایش روزافزون قیمت‌ها به خرید محصول روی آوردند.

قیمت اجناس فولادی در بازارآهن رو به نزول است


نتیجه موج افزایشی ده روز اخیر به اندکی ثبات و سکون در روز گذشته منتهی شد، به طوری که قیمت میلگرد آجدار اگر چه در بخش زیادی از مبادی فروش با افزایش ۵۰ الی ۵۰۰ تومانی همراه بود اما تعداد قابل توجهی از شرکت‌ها نیز قیمت‌‌ها را ثابت اعلام کردند و در واقع نوعی تناقض در این بازار مشاهده شد.

ثبات قیمت برخی از محصولات فولادی

در ادامه بازگشت ثبات نسبی در بازار قیمت روز نبشی و ناودانی نیز به تبعیت از فضای حاکم در کلیه مبادی فروش ثابت و بدون تغییر اعلام قیمت شد. نرخ تیرآهن نیز تقریبا روند آرامی داشت به‌طوری‌که در بخش کیلوفروشی یک شرکت افزایش ۵۰ تومانی داشت و مابقی تغییر قیمت نداشتند، همچنین در بخش شاخه‌فروشی افزایش ۱۰ الی ۳۰ هزار تومانی مشاهده شد درحالی که برخی از مبادی فروش تغییر قیمت نداشتند.
قیمت پروفیل و انواع لوله‌های گازی، داربستی و ... نیز نوسانات متعددی داشت به طوری که علاوه‌بر ثبات در برخی مبادی، با کاهش ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومانی همراه بود. بازار ورق‌ها نیز به همین منوال بود به این صورت که قیمت ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی غالبا ثابت اعلام شد اما قیمت ورق سیاه کاهش ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومانی داشت.

محصولاتی که شاهد افت قیمت آنها بودیم

اگرچه درحال حاضر بازار آهن چندان قابل تحلیل نیست اما همانطور که مشاهده شد مبادی فروش به‌طور جزئی قیمت‌ها را اصلاح کرده و اندکی نیز کاهش دادند یا ثابت اعلام کردند، اگرچه همچنان کفه افزایش قیمت‌ها هنوز سنگینی می‌کند و نمی‌توان گفت که بازار آهن وارد فاز اصلاح شد.

ارتباط قطعی برق با قیمت آهن آلات 

پس از عرضه‌های مهندسی شده بورس کالا در دو هفته گذشته و القای کمبود مقاطع فولادی در بازار و بورس کالا، اخبار قطعی برق صنایع و از طرفی دیگر رشد تصاعدی نرخ دلار، به کلی اوضاع بازار را آشفته و سیاست‌های ستاد تنظیم بازار را بی‌اثر کرد اما موارد ذکرشده به تحریک تقاضا و افزایش هیجان مقطعی بازار منجر شد.
روز گذشته نیز شمش عرضه‌شده در بورس کالا استقبال بالایی داشت، به‌طوری‌که نرخ آن به بیش از ۱۵ هزار تومان افزایش پیدا کرد که بیانگر رشد ۲/۶ درصدی این محصول در مقایسه با عرضه پیشین است.
افزایش نرخ شمش احتمالا به افزایش قیمت میلگرد در عرضه پیش‌رو منجر خواهد شد، قابل ذکر است که امروز چهار سبد محصول فولادی شامل میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی در بورس کالا عرضه می‌شود که مجموع آنها بیش از ۱۲۰ هزار تن برآورد شده است.
مصطفی رجبی رئیس هیأت مدیره شرکت مدیریت برق ایران گفت:
در روزهای آینده از 8 صبح الی 12 شب شاهد قطعی برق نخواهیم بود. اگرچه که این تصمیم هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است اما هماهنگی‌های لازم با وزارت نیرو و صمت انجام شده. 
 

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید