آمار تولید فولاد ایران کاهش یافت، صادرات آهن اسفنجی به صفر رسید!

آمار تولید فولاد ایران کاهش یافت، صادرات آهن اسفنجی به صفر رسید!

اخبار
چهارشنبه 11 خرداد 1401

درحالی‌که صنعت فولاد ایران طی یک سال گذشته، درآمدهای صادراتی خوبی داشته است، اما امسال با افزایش قیمت غافلگیرکننده ای برای عوارض صادراتی مواجه شد که منجر به افت معاملات و صادرات فولاد و کاهش شدید فروش برخی محصولات شد. نکته قابل توجه کاهش 100 درصدی صادرات اسفنج فولادی در فروردین امسال است. تولید فولاد ایران در چهار ماهه اول سال 2022،  8.9 درصد کاهش یافت. بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی انجمن جهانی فولاد، تولید این محصول در این مدت به 9.1 میلیون تن رسیده است. ایران در مدت مشابه سال گذشته 9.98 میلیون تن فولاد تولید کرده است.

آخرین آمار انجمن جهانی فولاد از افت ۸٫۹ درصدی تولید فولاد ایران در چهار ماه ابتدایی سال ۲۰۲۲ حکایت دارد. همچنین آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نشان می‌دهد صادرات آهن اسفنجی در فروردین امسال کاهش ۱۰۰ درصدی داشت. به نظر می‌رسد وضع عوارض جدید مهم‌ترین عامل این نوسانات بوده‌اند.

البته با کاهش خودخواسته تولید فولاد توسط چین، این آمار در بعد جهانی هم روند نزولی به خود گرفت. چنان‌که در این مدت صنعت فولاد جهان با افت ۷٫۱ درصدی تولید مواجه شد. این امر باعث شد تا جایگاه دهمی ایران از نظر حجم تولید در دنیا حفظ شود. چین نیز در این بازه زمانی افت ۱۰٫۳ درصدی تولید را تجربه کرد.

غافلگیری تولیدکنندگان فولاد

درحالی‌که سال گذشته، صادرات فولاد ایران روند خوبی را طی می‌کرد، امسال تولیدکنندگان با یک غافلگیری مواجه شدند. غافلگیری امسال وزارت صمت برای این صنعت وضع تعرفه‌های جدید برای صادرات بود؛ موضوعی که به شکل‌های مختلف تاثیر خود را روی تولید فولاد و صادرات انواع محصولات آن گذاشت. حال نمود این سیاست در آمار صادرات فولاد ایران در فروردین سال جاری کاملاً پیداست. طبق گزارشی که انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران منتشر کرد، میزان صادرات آهن اسفنجی در فروردین  ۱۴۰۱ در حالی به صفر رسید که فروردین پارسال، ۷۰ هزار تن از این محصول صادر شد.

مقاطع طویل فولادی نیز به طور محسوسی با افت صادرات روبه‌رو شدند. در فروردین سال ۱۴۰۰، آمار صادرات این محصول ۲۳۸ هزار تن بود، اما در فروردین امسال این عدد به ۱۵۷ هزار تن  رسید. یعنی افت ۳۴ درصدی صادرات مقاطع طویل فولادی. مقاطع تخت فولادی نیز چهار درصد افت فروش خارجی داشتند.

 

با اعمال عوارض صادراتی، تولیدکنندگان فولادی میزان صادرات محصولات خود را کاهش دادند.

 

به نظر می‌رسد در ماه مورد بررسی بیشتر تمرکز صادراتی کشور روی شمش فولاد بود. در فروردین امسال حدود یک میلیون تن از تولید فولاد کشور صادر شد که در این میان سهم شمش فولادی (شامل اسلب، بلوم و بیلت) ۶۳۳ هزار تن بود. بدین ترتیب ۷۴ درصد صادرات مربوط به محصولات فولادی به شمش فولادی تعلق یافت. قیمت روز محصولات فولادی را در لیست زیر می توانید مشاهده کنید.

تولید فولاد قربانی پروژه مسکن

اگرچه وزارت صمت با اصلاح عوارض صادرات تا حدودی از اعتراض فعالان فولاد کشور کاسته است، اما این آمار به خوبی نشان می دهد که فولادسازان فرصت طلایی خود را پس از شروع جنگ روسیه و اوکراین از دست دادند. از سوی دیگر توجیه وزارت صمت این است که با سیاست جدید خود از خام فروشی و صادرات بی رویه کالا جلوگیری می کند اما پیش از این شنیده ها حاکی از افزایش تولید فولاد کشور است. این تولید بیش از حد ممکن است در نهایت منجر به سقوط برخی از تولیدکنندگان شود.

در نهایت، به نظر می رسد که قوانین جدید وزارت صمت بیش از هر چیز دیگری با پروژه نهضت ملی مسکن مرتبط است. به نظر می رسد صنعت فولاد ایران، باید در راستای اصول اداره راه و شهرسازی اقدام کند.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید