0آخرین بروزرسانی:چهارشنبه 31 فروردین 1401

رییس کانون انبوه سازان، جمشید برزگر، در گفتگویی اظهار کرد:

نظر ما درباره پروژه نهضت ملی مسکن این بوده است زمین ها را به انبوه سازان واجد شرایط با سوابق حرفه ای تحویل دهیم و آن ها طبق شرایط اعلامی ما اقدام به ساخت کنند. در این حالت زمین ها به صورت 99 ساله اجاره داده شود یا خودمالکی صورت بگیرد. در همین حین بافت های فرسوده حاشیه شهر هم توسط افراد توانمندی که قصد ساخت و ساز دارند، نوسازی شود.

وی با بیان این‌که دهک‌های پایین، توان پرداخت ۴۰ میلیون تومان آورده را ندارند گفت: 

ابتدای کار اعلام کردند که متقاضیان باید ۴۰ میلیون تومان بیاورند که بسیاری از افراد فاقد این توانایی هستند. پس، از این طریق طرح شکست می‌خورد. تامین منابع برای اقشار کم‌درآمد باید توسط بنیادها، نهادها و دستگاه‌های متولی انجام شود. البته پرداخت تسهیلات به این گروه‌ها هم جواب نمی‌دهد چون توانایی بازپرداخت اقساط را ندارند.

 

برای ساخت مسکن ملی، اقشار کم درآمد توان پرداخت اقساط را مدارند.

 

برزگر، ورود چشم‌بسته به طرح نهضت ملی مسکن را به قدم گذاشتن در آب تشبیه کرد و گفت: 

وقتی وارد آب می‌شویم چند قدم جلوتر را نمی‌توانیم ببینیم؛ بنابراین اگر بی‌پروا جلو برویم ممکن است غرق شویم. شما طرح ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی مسکن مهر را ببینید که در قالب‌های مختلف مثل خودمالکی، بافت فرسوده، دولتی و غیره هنوز بعد از ۱۵ سال تمام نشده است.

رئیس کانون انبوه‌سازان با اشاره به اعلام قیمت متری ۴.۵ میلیون تومان برای واحدهای نهضت ملی مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: 

با این روند افزایش قیمت‌ها، تعیین نرخ‌های دستوری جواب نمی‌دهد. ما به دوستان در وزارتخانه می‌گوییم شما سیاست‌گذاری و نظارت کنید. برای انجام کار هم بر روی یک قیمت مشخص به توافق برسیم. ما جای قیمت را هم خالی گذاشتیم و به وزارت راه و شهرسازی اعلام کردیم خودتان محاسبه کنید؛ به نحوی که مردم صاحب خانه شوند و سازنده هم ضرر نکند.

وی درباره قیمت مصالح ساختمانی گفت: 

در یکی دو سال گذشته نرخ مصالح ساختمانی بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. هم‌اکنون قیمت میلگرد، کیلویی ۱۹ هزار تومان و سیمان پاکتی ۵۰ هزار تومان به دست سازنده می‌رسد. کاشی، سرامیک، گچ، شیرآلات و دیگر نهاده‌های ساختمانی نیز با رشد سنگین قیمت مواجه شده‌اند. افزایش ۵۷ درصدی دستمزدها نیز بر روی قیمت مصالح تاثیر گذاشته است.

برزگر خاطرنشان کرد: 

آذرماه سال گذشته بنده به اتفاق همکاران خود در کانون انبوه‌سازان، جلسه‌ای با وزیر راه و شهرسازی و معاونان ایشان داشتیم که قرار شد دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را درخصوص نحوه اجرای طرح نهضت ملی مسکن ظرف ۱۰ روز ارایه دهیم که این اقدام انجام شد اما هنوز جوابی به پیشنهاد ما داده نشده است. اخیرا نیز با مهندس قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی صحبت کردم که قرار شد این هفته نشستی را برگزار کنیم.

برزگر در پایان افزود:

طبق جلساتی که با وزیر راه و شهرسازی و سپس با معاون وزیر جناب آقای محمودزاده داشتیم، تصمیم بر آن شد که تا یک هفته نظر نهایی خود را به ما اعلام کنند. آن ها می گویند طبق شرایط اعلام شده شروع به کار کنیم ولی بر اساس نظر ما اینکار امکان پذیر نیست و اجرای آن مناسب نخواهد بود. برای اینکه بتوانیم طرح نهضت ملی مسکن را به درستی پیش ببریم باید یک مجموعه ای داشته باشیم که توان طراحی، اجرا، ارائه خدمات و سرمایه گذاری در حوزه مسکن داشته باشند و جوانب کار به صورت همه جانبه در نظر گرفته شود.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 31 فروردین 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad