افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن در بازار

افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن در بازار

اخبار
یکشنبه 21 فروردین 1401

در هفته های گذشته بازار خرید و فروش آهن آلات با رشد قیمت ها روبرو شده است؛ این افزایش قیمت ها درحالی است که هنوز معاملات در بازار رونق نداشته و انتظار داشتیم در اوایل اردیبهشت ماه همچون سال های قبل، بازار آهن شاهد رونق معاملات و افزایش ساخت و ساز شود.

حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، در گفتگویی با گلایه بر اینکه هنوز خرید و فروشی در بازار انجام نشده اما آهن و میلگرد گران شده اند، گفت: 

مقصر اصلی این افزایش قیمت ها را تولیدکنندگان محصولات فولادی می دانیم.

 

واحدهای تولیدی مقصر افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن هستند.

 

حمیدرضا رستگار به عنوان رئیس اتحادیه فروشندگان آهن در خصوص دلایل افزایش قیمت آهن آن هم در هفته نخست سال 1401، گفت:

متاسفانه بازار در نیمه دوم اسفندماه سال گذشته با رشد 1500 تومانی در قیمت هر کیلو میلگرد روبرو شد. در آن مقطع برای ما این سوال مطرح شد که به چه دلیل افزایش قیمت میلگرد و سایر محصولات به وجود امده است.

وی با اشاره به اینکه در هفته نخست فعالیت واحدها در سال جاری بازار با افزایش 500 تومانی هر کیلو ملیگرد روبرو شده است، افزود: 

در مجموع از اسفند تا 20 فروردین ماه بازار شاهد رشد دو هزار تومانی قیمت تیرآهن و میلگرد در هر کیلو است.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، دلایل افزایش قیمت ها را افزایش قیمت دستمزد و تغییرات قیمتی توسط واحدهای تولیدی عنوان کرد و گفت: 

هنوز در بازار معامله ای نشده که ما به مشتریان قیمت ها را بالا بگوییم؛ ما مقصر اصلی افزایش قیمت ها را واحدهای تولیدی می‌دانیم.

رستگار تاکید کرد: 

در حال حاضر هیچ توجیهی برای افزایش قیمت‌ها وجود ندارد؛ اگر واحدهای تولیدی بخواهند افزایش دستمزدها را عنوان کنند، رقم‌ها به‌حدی نیست که بازار مدام با افزایش قیمت روبرو باشد؛ علاوه بر این تغییرات بین المللی نیز نمی تواند تاثیری بر بازار داخلی آهن داشته باشد.

وی تصریح کرد: 

نباید مصرف کنندگان تاوان مشکلات صادراتی تولیدکنندگان را پرداخت کنند. امروز هر کیلو تیرآهن از 15 هزار و 800 تومان به 17هزار و 500 تومان رسیده است و هیچ پاسخی نیز در مورد دلایل افزایش قیمت ها‌عنوان نمی شود. در مجموع به نظر می رسد دولت باید تدبیر مناسبی را برای ساماندهی قیمت محصولات فولادی اعمال نماید تا بازار شاهد این نوسانات قیمتی نباشد. ما هنوز معامله ای انجام نداده ایم و طبیعتا اوایل اردیبهشت ماه خرید و فروش ها آغاز می شود؛ چرا باید در شرایطی که بازار خرید و فروشی ندارد، آهن گران شود.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید