0آخرین بروزرسانی:سه‌شنبه 16 فروردین 1401

به منظور تکمیل زنجیره ارزش و شفاف سازی و پیشبرد اهداف، زنجیره فولاد باید دارای مدیریت واحد باشد. این سخنان امیر صباغ، مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو است.

امیر صباغ در برنامه میز اقتصاد شبکه یک و خبر صدا و سیما با عنوان "الزامات حفظ رتبه نخست رشد تولید فولاد" سخن می گفت، افزود:

روال است که در صنعت فولاد دنیا واحدها (بالادستی و پایین دستی) تجمیع شود تا در قالب یک زنجیره عمل کنند.

 

زنجیره فولاد باید یک مدیریت واحد داشته باشد.

 

وی یادآور شد:

اما در گذشته روش خصوصی سازی شرکت ها در کشورمان موجب شد تا این واحدها به صورت مستقل عمل کنند و شاهد گسست زنجیره شویم. در این حالت شرکت ها و کارخانه‌های ذوب‌آهن و فولاد به صورت مستقل و خصوصی فعالیت می کنند.

به گفته صباغ، این زنجیره که پیشتر از لحاظ سهامداری ذینفع واحد داشت، به زنجیره ای متفاوت با سهامداران مختلف تبدیل شد و زمانی که وارد بورس شدند و سهامداران دیگر قابلیت مذاکره مشترک را نداشتند.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو با بیان اینکه تنها 66 درصد ظرفیت ایجاد شده فولاد کشور در حال تولید است، عنوان کرد: 

یکی از دلایل این امر به مدل خصوصی سازی بر می گردد.

صباغ ادامه داد: 

به طور حتم سرمایه گذاری در صنعت فولاد باید به گونه‌ای باشد که به سمت تاسیس هلدینگ‌های بزرگ در زنجیره فولاد حرکت کنیم.

به گفته وی، تاسیس چند هلدینگ بزرگ موجب تجمیع واحدها می شود که بخشی از آن در قالب طرحی کلان (نقشه راه) در حال تدوین است و این استراتژی در آن دیده شده است.

سیاست صدور مجوز

وی اعلام کرد:

از سوی دیگر بخشی از سیاست گذاری ها باید در صدور مجوزها اعمال شود به طوری که مجوزهای توسعه ای باید در جهت تکمیل زنجیره ارزش این هلدینگ ها باشد و نقاط خالی را هدفگیری کند.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری گفت:

در نقشه راه این موارد دیده شده است. پیش از این قرار بود قبل از اینکه سیاست خصوصی سازی مطرح شود؛ زنجیره فولاد ایران دارای ذینفع واحد باشد. طرح جامع فولاد سال 82 تدوین شد و یک نقشه راه 20 ساله بود؛ در این نقشه مشخص شد که هر واحد فولادی در کجا جانمایی و توسعه یابد و همچنین خوراک آن تعیین و به کدام صنایع اختصاص یابد.

تاریخ انتشار: سه‌شنبه 16 فروردین 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad