سردرگمی و نوسان بازار میلگرد به دنبال جنگ اوکراین و روسیه

سردرگمی و نوسان بازار میلگرد به دنبال جنگ اوکراین و روسیه

اخبار
چهارشنبه 25 اسفند 1400

با توجه به وضعیت کنونی اوکراین، که کارخانه های بسیاری مجبورند تولید را متوقف کنند، بنادر اوکراین نیز فعالیت نمی کنند؛ در این حالت یک عرضه کننده بزرگ مواد اولیه فولادی و محصولات نیمه تمام فولادی در دنیا برای مدت نامشخصی از بازار جهانی حذف شده است که این مورد،  تبعات سنگینی برای مصرف کننده ها خواهد داشت.

 

به دلیل جنگ اوکراین و روسیه، بازار میلگرد ملتهب است.

 

انجمن جهانی تولید کنندگان و صادرکنندگان میلگرد، بر این باور است که بازار جهانی میلگرد در شرایط فعلی با توجه به جنگ اوکراین کاملا غیر قابل پیش بینی و ملتهب است و قیمت میلگرد دچار نوسان خواهد بود.

در این شرایط، مشکلات حمل و نقل زیادی برای حمل از روسیه رخ خواهد داد مشکلات مالی و بانکی هم مطرح است. کشتی هایی که از روسیه کالا حمل کنند شامل تحریم می شوند و بیمه شامل آن ها نمی شود از این رو مشتریان نیز قطعا ترجیح می دهند چنین ریسک بزرگی را متحمل نشوند.

گرچه برخی معتقدند شاید تحریم ها اثر زیادی بر تجارت فولاد روسیه نمی گذارد چرا که هم اکنون نیز روس ها با رشد قیمت های جهانی، در حال فروش محصولات خود در قیمت های بالا هستند. در حال حاضر صنعت فولاد دنیا نمی داند مواد اولیه کافی برای تولیدات آوریل خود دارد یا نه و این که قیمت کالاهای موجود در بازار به کجا خواهد رسید.

بر اساس آخرین داده های موجود روسیه ژانویه تا نوامبر سال گذشته، 8.44 میلیون تن اسلب و 3.83 میلیون تن بیلت صادر کرده است. در همین مدت، اوکراین 2.77 میلیون تن اسلب و 2.13 میلیون تن بیلت صادر کرده است. در این زمان کشورهای هند، چین، ترکیه، برزیل و ایران از جمله کشورهایی هستند که در تلاشند تا این کمبود بازار جهانی را جبران کنند.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید