0آخرین بروزرسانی:شنبه 14 اسفند 1400

ادامه جنگ بین دو کشور روسیه و اوکراین و اختلال در تامین مواد خام باعث آن شده است که قیمت موادی چون آلومینیوم، زغال سنگ و روغن پالم دچار صعود شود و رکورد شکنی کند؛ همچنین تحت تاثیر این جنگ، قیمت نفت و گندم در این مدت به بیشترین نرخ چند سال اخیر خود رسیده است.

بعد از تحریم های شدیدی که به علت حمله نظامی روسیه به اوکراین بر روسیه اعمال شده است، این کشور که به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت، گاز، فلزات و غلات شناخته می‌شود و در تامین مواد اولیه و حیاتی سایر کشورهای اروپایی فعالیت می‌کرد، زنجیره های تامین مواد اولیه صنایع کشورهای اروپایی را دچار اختلال کرده است و همین باعث افزایش قیمت ها در بازارهای جهانی شده است.

 

به علت جنگ روسیه و اوکراین، قیمت آلومینیوم به بیشترین میزان خود در این چندسال رسیده است.

 

قیمت آلومینیوم در بازار فلزات لندن امسال ۳۰ درصد رشد کرده و بهای معاملات گندم هفته جاری ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است. بازارها تلاش می‌کنند تاثیر از دست رفتن عرضه روسیه در صورت وضع اقدامات تنبیهی بیشتر علیه مسکو را در قیمت‌ها ارزیابی کنند.

دو منبع آگاه به رویترز اظهار کردند: آمریکا با هدف تشدید فشار بر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بسته تحریمهایی را آماده می‌کند که شمار بیشتری از الیگارشهای روسی و همچنین شرکت‌ها و دارایی‌های آنها را هدف می گیرد.

در شرایطی که خریداران با مسائل فاینانس و حمل دست و پنجه نرم می‌کنند و مسائل مذکور خرید نفت روسیه را که سومین تولیدکننده بزرگ جهان است فلج کرده است، قیمت نفت برنت برای نخستین بار از فوریه سال ۲۰۱۳ به بیش از ۱۱۸ دلار در هر بشکه صعود کرد.

سم رینولدز، تحلیلگر فاینانس انرژی موسسه تحلیل مالی و اقتصاد انرژی به رویترز گفت: حمله روسیه به اوکراین به معنای آشفتگی بیشتر برای بازارهای انرژی جهانی است که در دو سال گذشته برای رهایی از نوسان شدید قیمت تقلا می کردند.

گروه بانکی ANZ استرالیا هدف کوتاه مدت برای قیمت نفت را به ۱۲۵ دلار در هر بشکه افزایش داد و خاطرنشان کرد کمبود عرضه می‌تواند باعث افزایش بیشتر قیمت‌ها شود.

در میان فلزات صنعتی، در بازار فلزات لندن بهای آلومینیوم ۲.۳ درصد افزایش یافت و به ۳۶۵۰ دلار در هر تن رسید در حالی که قیمت نیکل با بیش از چهار درصد افزایش، به ۲۶ هزار و ۹۳۵ دلار در هر تن صعود کرد. معامله‌گران تلاش کردند از دست رفتن عرضه روسیه که سومین تولیدکننده بزرگ آلومینیوم و نیکل است را برآورد کنند.

طبق آمار وزارت کشاورزی آمریکا، روسیه و اوکراین در ۲۸.۵ درصد از صادرات جهانی گندم در سال ۲۰۲۱ سهم داشتند. از این رو قیمت گندم در بازار جهانی بالاتر رفته تا ریسک افت بزرگ عرضه از سوی این دو کشور را منعکس کند.

دو کشور روسیه و اوکراین در صادرات بیش از 80 درصد از روغن آفتابگردان و 19 درصد از ذرت جهان سهیم هستند، به همین علت قیمت روغن پالم نیز در هفته اخیر به رکورد 6950 رینگیت رسید و قیمت روغن سویا در آمریکا به بالاترین نرخ خود از سال 2008 افزایش یافت.

تاریخ انتشار: شنبه 14 اسفند 1400
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad