تاثیر جنگ اوکراین بر قیمت فولاد صادراتی ایران

تاثیر جنگ اوکراین بر قیمت فولاد صادراتی ایران

اخبار
دوشنبه 09 اسفند 1400

بعد از حمله روسیه به اوکراین، سوالی که پیش می‌آید این است که این حمله چه تاثیری بر قیمت فولاد صادراتی و بازار فولاد در ایران خواهد داشت. دو کشور روسیه و اوکراین هر دو از بازیگران مهم بازار جهانی فولاد هستند؛ طبق آمار روسیه در سال 2021، به عنوان پنجمین تولیدکننده فولاد دنیا شناخته شده‌است و 76 میلیون تن فولاد تولید و 40 میلیون از این محصولات را صادر کرد. اوکراین نیز چهاردهمین تولیدکننده فولاد جهان در سال 2021  بوده که 80 درصد از فولاد تولیدی خود را به بازارهای مختلف صادر کرده است؛ همچنین اوکراین بزرگترین منبع سنگ آهن دنیا نیز به‌شمار می‌آید.

 

تاثیر قیمت فولاد صادراتی بعد از جنگ روسیه و اوکراین باعث نفع احتمالی بازار فولاد ایران می شود.

 

به واسطه جنگ، صادرات فولاد اوکراین متوقف شده و تعدادی از شرکت‌های فولادی این کشور تولید خود را متوقف کرده‌اند و مابقی فولادسازان اوکراینی نیز به شدت تولید خود را کاهش داده‌اند. همزمان خبرها حاکی از این است که به واسطه تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا، آمریکا و برخی کشورهای دیگر نظیر ژاپن و کانادا علیه روسیه اعمال کرده‌اند، تعدادی از کشورها صادرات فولاد از روسیه را متوقف کرده‌اند. در روزهای آینده احتمال تشدید تحریم‌های روسیه وجود دارد و به نظر می‌رسد صادرات فولاد این کشور در نتیجه تحریم‌ها کاهش یابد.

بلومبرگ گزارش داده که حداقل دو بانک بزرگ چین از گشایش اعتبار اسنادی یا ال‌سیِ دلاری برای تأمین مالی خرید کامودیتی‌ها از روسیه خودداری می‌کنند. در واقع، حتی پکن به‌عنوان متحد اصلی مسکو نیز ممکن است تا حد زیادی از تحریم‌های اعمال‌شده علیه دولت روسیه تبعیت کند.

در نتیجه در هفته‌ها و ماه‌های آینده، حذف بخشی از عرضه فولاد روسیه و اوکراین از بازارهای جهانی، احتمالاً باعث افزایش قیمت شمش و اسلب صادراتی ایران شود. گرچه بخش انرژی روسیه هنوز تحریم نشده است، اما تحریم‌های بانکی کار صادرات فولاد این کشور را دشوار می‌کند.

علاوه بر این، جنگ اوکراین و تحریم روسیه هزینه حمل دریایی از دریای سیاه را افزایش می‌دهد و در نتیجه برای فولاد صادراتی ایران جذابیت بیشتری ایجاد خواهد شد. عامل دیگر، افزایش بهای انرژی و همین‌طور زغال سنگ و سنگ آهن است که احتمالاً در نتیجه جنگ اوکراین روی خواهد داد و باعث خواهد تا هزینه تولید فولاد در دنیا افزایش یابد.

با بررسی این عوامل می توانیم بدانیم که به احتمال زیاد، این حمله باعث افزایش مشتریان فولاد صادراتی ایران می شود و افزایش قیمت فولاد صادراتی را نیز در پیش خواهد داشت؛ این افزایش قیمت بر روی نرخ داخلی بازار فولاد هم تاثیرگذار است و موجب رشد قیمت‌ها در کل بازار فولاد ایران نیز می شود.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید