اصلاح فرایند قیمت گذاری خواسته اصلی انجمن نوردکاران فولادی ایران است.

اصلاح فرایند قیمت گذاری خواسته اصلی انجمن نوردکاران فولادی ایران است.

اخبار
سه‌شنبه 03 اسفند 1400

انجمن نوردکاران فولاد ایران در ضمن اعتراض خود نسبت به گرانی بیش از اندازه محصولات فولادی طی گفتگویی اعلام کرد: 

ما خواستار آن هستیم که فرایند قیمت گذاری اصلاح شود. مطلبی که با عنوان "نوردکاران مدافع سهمیه بندی، مخالف اصلاحات اقتصادی" در رسانه ها منتشر شده است، آن گونه که باید منظور ما را منعکس نکرده است.

در ادامه در توضیحات انجمن نوردکاران ایران آمده است:

 

انجمن نوردکاران فولاد ایران خواستار سهمیه بندی و اصلاح قیمت گذاری محصولات فولادی هستند.

 

انجمن نوردکاران فولادی ایران مدافع سیستم سهمیه‌بندی است در حالی که سالهاست که سیستم سهمیه‌بندی برچیده شده و در زمانی که محصولات به‌صورت سهمیه‌ای و با ارز 4200تومانی آن هم با دستور مستقیم دولت به فروش می‌رسید تمامی تولیدکنندگان مکلف به عرضه محصولات خود در بورس کالا بر اساس ضرایبی از میزان مواد اولیه‌ای که در بورس کالا خریداری کرده؛ بودند و این در حالی است که در آن زمان انجمن نوردکاران تشکیل نشده بود و اتفاقاً این فروش‌های سهمیه‌ای و عرضه‌های قطره‌چکانی مواد اولیه منجر به رشد قیمت محصولات نهایی که مستقیم به دست مصرف‌کننده می‌رسید شده بود.

از همین رو همواره انجمن نوردکاران فولادی ایران با هدف تأمین مواد اولیه و تولید محصول فولادی با قیمت مناسب و رساندن آن به مصرف‌کننده ایجاد شد تا بر اساس منویات مقام معظم رهبری که همواره بر تولید، اشتغال و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تأکید داشتند فعالیت نمایند. آنچه هدف و شعار اصلی انجمن است که همواره در تعامل با دولت به آن تأکید شده است نه بالا رفتن قیمت محصولات بلکه متعادل و عادلانه نمودن سود در کل زنجیره است که درخواستی عقلی، منطقی و قانونی است.

لذا اگر اعتراضی هم از سوی نوردکاران صورت گرفته به قیمت‌های کشف‌شده در بورس کالا بر مبنای دلاری نرخ‌های شمش فولاد در بورس کالا و عرضه‌های اندک این محصول نسبت به میزان تولید آن داشتند و همواره نگران رشد قیمت محصولات نهایی به‌عنوان کالایی که به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد، هستند و عملکرد انجمن طی یک سال گذشته نیز مؤید همین مطلب است،

کما اینکه تمامی موارد مربوط به عرضه و نحوه قیمت‌های پایه کلیه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا در سال جاری از سوی بورس کالا و وزارت صمت مشخص شده است و این انجمن و اعضای آن دخل و تصرفی در میزان عرضه و یا قیمت‌های پایه محصولات تولیدی خود نداشتند. میزان عرضه و تقاضای شمش فولاد و میلگرد از ابتدای سال تاکنون در ادامه مطلب آمده و همچنین مابه‌التفاوت قیمت شمش فولاد به‌عنوان ماده اولیه میلگرد که کاملاً گویا بوده و مشخص می‌شود که اگر گرانی هم در بین محصولات فولادی وجود دارد؛ انجمن نوردکاران فولادی ایران نیز نسبت به آن اعتراض داشته و خواستار اصلاح فرایند قیمت‌گذاری در بورس کالا است و هیچگونه نقشی در این گرانی ندارد.


 

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید