پیش بینی قیمت پروفیل آهن در سال 1401

پیش بینی قیمت پروفیل آهن در سال 1401

پیش بینی قیمت
دوشنبه 02 اسفند 1400

بازار آهن و فولاد یکی از نوسانی‌ترین و تأثیرپذیرترین بازارهای ایران است و سرنوشت آن با هر رویداد سیاسی و اقتصادی متحول می‌شود. این در حالی است که هرگونه تغییر در بازار آهن، صنایع دیگری مانند ساختمان‌سازی و خودروسازی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. بنابراین، برای بسیاری افراد مهم است که بدانند آیا بودجه‌بندی سال آینده بر بازار آهن و فولاد تأثیر می‌گذارد؟ نرخ تورم در سال 1401 به چه صورت تغییر خواهد کرد؟ نمودار قیمت پروفیل آهن و سایر مقاطع فولادی چه تغییری خواهد داشت؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤالات، در ادامه با نگاهی به وضعیت بازار آهن طی یک سال گذشته، به پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1401 می‌پردازیم.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت پروفیل آهن

عوامل زیادی بر قیمت قوطی آهن تاثیرگذار است که عبارتند از:

  • قیمت نرخ و ارز
  • واردات و صادرات
  • میزان عرضه و تقاضا
  • هزینه حمل‌ونقل
  • قیمت جهانی پروفیل
  • تورم

و…

بررسی قیمت پروفیل آهن در سال 1400

نرخ قوطی آهن، با توجه به عوامل متعددی مانند ابعاد، کیفیت و شرکت سازنده پروفیل و همچنین ارزش دلار و قیمت جهانی پروفیل تعیین می‌شود. طی یک سال گذشته قیمت پروفیل نوسانات زیادی را تجربه کرد که این افت و خیزها، تحت تاثیر متغیرهای بازار آهن بوده و معمولا نرخ پروفیل همسو با سایر مقاطع فولادی تغییر نموده است. طی دو سال اخیر و هم‌زمان با شیوع بیماری کرونا، بسیاری از کارخانه‌های فولاد در سراسر جهان و به‌ویژه چین تولیدات خود را کاهش دادند. این امر موجب کاهش میزان عرضه محصولات فولادی در بازارهای جهانی و افزایش قیمت پایه آهن و فولاد شد.

طبق نظر کارشناسان گرفت:

“بودجه‌بندی دولت برای سال جدید در پیش‌ بینی قیمت پروفیل در سال 1401 اهمیت قابل‌توجهی دارد. برنامه دولت برای افزایش بودجه پروژه‌های عمرانی و افزایش قیمت سوخت شرکت‌های فولادی، محاسبات فعالان بازار و صنعت فولاد را برهم ریخته است و احتمال افزایش قیمت قوطی آهن در سال جدید را پررنگ‌تر می‌کند.”

 

پروفیل در ابعاد و ضخامت های مختلف در بازار عرضه می شود.

 

با توجه به اینکه پروفیل آهن ازجمله مواد اولیه صنایع خودروسازی و ساختمان‌سازی است، تأثیرات این افزایش قیمت در بازارهای دیگر نیز احساس شد. برای مثال، تأثیر افزایش جهانی در قیمت مقاطع فولادی در بازار ساختمان‌سازی به شکل رکود نمایان شد. بر اساس آمارهای به‌دست‌آمده از تحلیل‌های تکنیکال قیمت محصولات فولادی، میزان عرضه و تقاضا نیز طی یک سال گذشته توانسته است عاملی بسیار مهم در تغییر قیمت‌ها باشد.

بیشتر بخوانید: پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1401

با نزدیک شدن به سال 1401، برخلاف رسم همیشگی افزایش قیمت در ماه‌های پایانی سال، شاهد نزولی شدن نمودار قیمت پروفیل آهن بوده‌ایم و با توجه به قرمز بودن نرخ ارزش دلار، به نظر می‌رسد که کاهش قیمت قوطی آهن همچنان ادامه داشته باشد. در حال حاضر، برای بسیاری سؤال است که آیا روند کاهش قیمت در سال جدید نیز ادامه پیدا می‌کند؟ پاسخ این سؤال در سرنوشت مبهم برجام و روابط سیاسی و تجاری ایران با سایر کشورها نهفته است.

نمودار قیمت پروفیل 2 در سال 1400

یکی از روش‌های کارآمد برای پیش‌بینی قیمت در بازار آهن، تحلیل تکنیکال قیمت‌ها است که کارشناسان گرفت با بهره‌گیری از آن، سیگنال‌های مطلوبی به مخاطبان و مشتریان خود می‌دهند. این سیگنال‌ها با انتقال اطلاعات به فعالان بازار آهن، آن‌ها را از مناسب‌ترین زمان برای خریدوفروش مطلع می‌کند. اما این پیش‌بینی‌ها تا چه حد قابل‌اعتماد هستند؟

بررسی‌ها و تجربه فعالان این بازار ثابت کرده است که هرچه پیش‌بینی‌ها ازنظر زمانی دورتر باشند، صحت و دقت آن‌ها بیشتر می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر را می‌توان وابستگی شدید بازار آهن به رویدادهای سیاسی و ارزش دلار است. نمودار قیمت پروفیل آهن 2 در 8 ماه ابتدایی سال نشان می‌دهد که قیمت این محصول طی 7 ماه ابتدایی سال، به بیش از 5 برابر رسیده و در این میان، نوسانات متعددی را تجربه کرده است. بیشترین نوسانات به دلیل شوک‌های متعدد از سوی رویدادهای سیاسی و تحت تأثیر تغییرات قیمت دلار رخ‌داده‌اند.

 

در این تصویر، نمودار قیمت پروفیل را در سال 1400 مشاهده می کنید.

 

نوک پیکان نمودار قیمت پروفیل در سال 1401 به سمت بالا یا پایین؟

ورود به سال جدید و اجرایی شدن برنامه بودجه‌بندی 1401 را شاید بتوان به یک ضربه سنگین به کمر بازار و صنعت فولاد تشبیه کرد. بر اساس خبرهای منتشرشده، هفت برابری شدن هزینه سوخت برای شرکت‌های فولادی یکی از برنامه‌های دولت برای تأمین بودجه سال جدید خواهد بود. با افزایش قیمت سوخت، هزینه تولید محصولات فولادی و متعاقباً قیمت قوطی آهن و سایر مقاطع فولادی در سال 1401 افزایش خواهد یافت. از طرف دیگر، دولت افزایش بودجه پروژه‌های عمرانی را در دستور کار سال جدید قرار داده است. پروژه‌های عمرانی به معنای افزایش تقاضا و گران شدن محصولات فولادی است.

باید در نظر داشت که افزایش تولیدات و عرضه برای ایجاد توازن در نمودار عرضه و تقاضای بازار برای شرکت‌های فولادی بسیار دشوار است. زیرا تأمین مواد اولیه از کشورهای خارجی (با دور شدن تحریم‌ها) برای این شرکت‌ها بسیار هزینه‌بر است. با توجه به اینکه تغییرات چندانی در شرایط برجام مشاهده نمی‌شود، به نظر می‌رسد که شرایط بازار نیز پیشرفتی نخواهد داشت. یکی از معدود خبرهای امیدوارکننده تا پایان سال 1401 را می‌توان کاهش قیمت جهانی فولاد به دلیل افزایش صادرات فولاد کشور چین دانست.

بیشتر بخوانید: پیش بینی قیمت آهن در سال 1401

یکی دیگر از احتمالاتی که با توجه به بودجه‌بندی سال 1401 انتظار آن می‌رود، کاهش تورم در قیمت تمامی محصولات شامل خدمات و کالاها است. بنابراین، قیمت پروفیل آهن تأثیر کمتری از تورم و نوسانات ارزش دلار می‌پذیرد و احتمالاً می‌تواند با تغییرات قیمت جهانی همراه شود. بااین‌حال، باید تورم 40 درصدی کنونی و تأثیر شرایط سیاسی و روند برجام بر شرایط اقتصادی کشور بر شکست این برنامه و هدف‌گذاری دولت را نیز در نظر داشته باشیم.

 

پیش بینی قیمت قوطی آهن به عوامل مختلفی وابسته است که ر این مطلب به بررسی آن ها پرداخته ایم.

 

بررسی نمودار تحلیل تکنیکال قیمت‌های بازار آهن در سال‌های گذشته و تجربه فعالان این بازار نشان می‌دهند که تقاضای محصولات فولادی در فصل‌های بهار و تابستان بیشتر از فصل‌های سرد است و این امر به دلیل افزایش ساخت‌وساز در فصل‌ها گرم سال است. با توجه به اهمیت و کاربرد بالای پروفیل در صنعت ساختمان‌سازی، این محصول فولادی نیز در نیمه اول سال با افزایش قیمت همراه خواهد بود. در این میان، تأثیر صنعت خودروسازی و میزان فعالیت خطوط تولید شرکت‌های فعال در این حوزه را نیز باید در نظر داشت. هرچه خطوط تولید فعال‌تر شوند، شوک‌های وارد بر قیمت قوطی آهن نیز بیشتر می‌شوند.

سخن پایانی

بر اساس بررسی‌های انجام‌شده توسط کارشناسان و تحلیلگران گرفت، احتمال کاهش قیمت در سال 1401 بسیار پایین است. بنابراین، اطلاع از وضعیت بازار و قیمت روز پروفیل آهن و سایر مقاطع فولادی برای به دست آوردن بهترین فرصت‌های خریدوفروش، تنها راه موفقیت و کسب سود در این بازار خواهد بود. گرفت به‌عنوان یکی از فعال‌ترین و معتبرترین مراجع قیمت بازار آهن در ایران، قیمت روز محصولات آهن و فولاد را در اختیار شما قرار می‌دهد و مقاطع فولادی را با بهترین قیمت عرضه می‌کند.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید