0آخرین بروزرسانی:دوشنبه 14 آذر 1401

"سید رضا شهرستانی" عضو انجمن فولاد، درباره مشکل پیش آمده در حلقه "آهن اسفنجی" اظهار کرد:

به علت بحران انرژی که در حوزه گاز در آستانه وقوع است، توازن زنجیره برهم خورده و قیمت آهن اسفنجی به شدت افزایش یافته و دیگر توجیهی برای تولید به ویژه برای بخش خصوصی وجود ندارد.

وی ادامه داد:

در حال حاضر تولید با 2  هزار تومان زیان در هر کیلو همراه است و این موضوع با برنامه وزارت صمت برای عرضه در بورس می‌تواند مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد.

به گفته شهرستانی، قیمت شمش در 3 هفته اخیر، کاهش 3 درصدی داشته است.

وی تصریح کرد:

 اگر به‌دنبال توازن هستیم باید در مقابل عرضه 100 درصدی شمش به میزان 120درصد آهن اسفنجی عرضه شود زیرا برای تولید 100 کیلوگرم شمش نیازمند 120 کیلوگرم آهن اسفنجی هستیم.

 

شهرستانی، عضوی از انجمن فولاد ایران است.

 

شهرستانی تاکید کرد: 

اگر چنین اتفاقی رخ ندهد متاسفانه شاهد تعطیلی حداقل 110 شرکت در بخش خصوصی و بیکاری هزاران نفر خواهیم بود.

وی اظهار کرد:

البته راه دیگری نیز وجود دارد و آن برگشت به استفاده از فرمول قیمت‌گذاری بر مبنای شمش فولاد خوزستان است، روشی که 10 سال از آن استفاده می‌شد اما در دوره قبلی وزارت صمت متوقف شد. در این روش قیمت آهن اسفنجی 50 درصد قیمت شمش خوزستان محاسبه می‌شد.

شهرستانی همچنین گفت: 

پس از توقف این روش، وزارت صمت به سراغ شیوه‌نامه فولاد رفت و در مقابل مجلس نیز طرح فولاد را در دستور کار قرار داد. اما متاسفانه این طرح اشتباه است و بازگشت به روش گذشته بهترین تصمیم در شرایط فعلی است.

وی تاکید کرد:

در صورتی که هیچ یک از دو راهکار اعلام شده استفاده نشود، در سال آینده 6  میلیون تن تولید فولاد کاهش خواهد یافت. درنتیجه وزارت صمت باید توجه ویژه به این موضوع داشته باشد.

تاریخ انتشار: دوشنبه 27 دی 1400
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad