0آخرین بروزرسانی:دوشنبه 14 آذر 1401

پروفیل آهن یکی از محصولات آهن آلات است که طیف وسیعی از صنایع آن را به عنوان ماده اولیه مصرف می‌کنند، از ساختمان و لوازم خانه گرفته تا وسایل حمل‌ونقل. با توجه به نقش اساسی آن در سایر صنایع تولیدی، پیش بینی قیمت قوطی آهن در سال 1400 برای صاحبان این حوزه بسیار مورد توجه است تا با خرید به موقع آن بتوانند از هزینه بیشتر جلوگیری کنند. در این مقاله ابتدا به بررسی تاریخچه قیمت پروفیل خواهیم پرداخت تا بتوانیم نکات استخراج شده را در پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400 به کار بگیریم. در انتها نیز با جدیدترین تحلیل‌ها که به‌روزرسانی می‌شوند همراه شما خواهیم بود.

آیا امکان پیش بینی قیمت قوطی آهن در سال 1400 وجود دارد؟

قوطی آهن یکی از مقاطع پرکاربرد در بازار فولاد است. از شکل‌دهی و فرم‌دهی به ظاهر این محصول تا روی‌اندود کردن آن در مراحل تولید هر کدام مستلزم هزینه است که هر یک را باید در پیش بینی قیمت قوطی آهن در سال 1400 در نظر گرفت و این جدا از فاکتورهایی است که در هنگام عرضه تاثیر می‌گذارند.

 

"با قوطی آهن در هنر معماری مناظر زیبای هندسی خلق می‌کنند."

 

لذا برای پیش‌بینی درست نیاز است که روند تغییرات قیمت پارامترهای اثرگذار بر قیمت این مقطع فولادی به طور مجزا پیش بینی شوند و همین موجب پیچیدگی پیش‌بینی قیمت پروفیل در سال 1400 می‌شود. به ویژه وقتی این پارامترها روند حرکت قیمت‌شان خلاف جهت هم باشد موضوع اهمیت بیشتری خواهد داشت چرا که بایستی با محاسبات دقیق به دست آورد که کدام یک با غلبه بر دیگری پیروز خواهد شد و مسیر قیمت نهایی محصول را به سمت خود خواهد کشاند.

هر چقدر بتوان تحلیل تکنیکال را با کمترین خطا انجام داد و از لحاظ تحلیل بنیادی از ابعاد مختلف بازار آهن آلات مطلع شد؛ پیش‌بینی نهایی به واقعیت نزدیک‌تر خواهد بود ولی نباید فراموش کرد که احتمال دارد که عواملی به دور از انتظار روند قیمت را دستخوش تغییر کنند و لازم است حد ضرر برای خروج و فروش را از قبل تعیین کرد.

چرا پیش بینی قیمت پروفیل آهن مهم است؟

اگر به اطراف‌تان نگاهی بیندازید احتمالا کاربرد وسیع قوطی آهن را مشاهده خواهد کردید؛ برخی قطعات اتومبیل و موتور سیکلت، جای پارک دوچرخه، مبلمان، کانکس، سقف، ستون، چارچوب درب و پنجره در ساختمان‌سازی و وسایل آشپزخانه از جمله مثال‌های استفاده از این مقطع فولادی است. واضح است که قیمت این محصول به عنوان ماده اولیه در قیمت تمام شده محصولات صنایع مختلف موثر خواهد بود و برای همین خرید به موقع آن در نوسانات دارای اهمیت خاصی است.

 

در این تصویر نمایی از پارکینگ دوچرخه ها را می بینید که از پروفیل آهن ساخته شده است.

 

 نوسانات قیمتی باعث می‌شود که شما برای خرید همان محصول با همان کیفیت در زمان‌های مختلف، هزینه‌های متفاوتی بپردازید پس چنانچه پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400 نمایشگر روند نزولی را نشان دهد بهتر است تا پایان پایین آمدن قیمت‌ها صبر نمایید تا هزینه کمتری بپردازید و اگر پیش بینی قیمت قوطی آهن در سال 1400 حاکی از روند صعودی و افزایش قیمت‌ها باشد بهتر است خرید را زودتر انجام دهید تا نیاز به پرداخت مبلغ بیشتری نداشته باشید.

اگر هم از وضعیت قیمت‌ها مطمئن نیستید، استراتژی خرید پله‌ای می‌تواند کمک کننده باشد به این صورت که به جای یکبار خرید در یک زمان خاص، سفارش خود را در چند قسمت متوالی در زمان‌های مختلف انجام دهید تا قیمت میانگین مجموع سفارش‌ها در حد وسط باشد.

نحوه محاسبه قیمت قوطی آهن

اشاره شد که عوامل مختلف در محاسبه قیمت نهایی مقاطع فولادی تعیین کننده هستند که سه مورد را شرح می‌دهیم:

ماده اولیه برای تولید پروفیل آهن

ماده اولیه تولید محصولات فولادی شمش آهن است، هر چند که برای تولید قوطی از ورق هم استفاده می‌شود که باز منشا آن هم شمش است. قیمت شمش هم از قیمت جهانی سنگ آهن تاثیر می‌پذیرد و این‌گونه در پیش بینی قیمت قوطی آهن در سال 1400 موثر واقع شده است.

هزینه‌ های تولید قوطی آهن

ساختن و تغییر دادن ظاهر و شکل هر چیزی نیاز به صرف انرژی دارد و این موضوعی است که در این مقطع فولادی هم صادق است؛ لذا تغییر قیمت حامل‌های انرژی هم در پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400 اهمیت دارد.

ضخامت و ابعاد قوطی آهن

ظاهر قوطی آهن شبیه یک مقطع توخالی است که طول و عرض مقطع برش آن از ۱۰ در ۱۰ میلی‌متر تا ۵۰۰ در ۵۰۰ میلی‌متر می‌تواند متغیر باشد که به مربع یا مستطیل بودن آن هم بستگی دارد. ضخامت این محصول از نیم میلی‌متر به بالا است.

 

در این تصویر ابعاد مختلف قوطی آهن را نمایش داده ایم.

 

آنچه قیمت پروفیل آهن در سال گذشته نشان می‌دهد

بهتر است ابتدا روند قیمت در سال گذشته را بررسی کنیم سپس به پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400 بپردازیم چون که دانستن این موضوع برای داشتن نگرش درست‌تر مفید است و بعضا هم اتفاق افتاده که حرکت‌های تکنیکالی عینا تکرار شده‌اند. در سال قبل قیمت اکثر کالاها افزایش یافت و تورم چشم‌گیری گزارش شد.

قیمت محصولات فولادی هم از این رویه مستثنی نبود و تغییرات قیمتی قابل توجه به همراه داشت، با این که هر یک از مقاطع فولادی در نمودار نوسانات مختلفی را ثبت کرده‌اند ولی از قله‌های مقاومتی و دره‌های حمایتی می‌توان به شباهت وضعیت آن‌ها در پیش بینی قیمت آهن در سال 1400 پی برد.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت قوطی آهن در سال 1400

قیمت ارز و میزان عرضه و تقاضا دو مورد از عوامل کلیدی هستند که در تعیین قیمت نهایی نقش ایفا می‌کنند و می‌توان آنها را کنار سایر مواردی که در بالا اشاره کردیم قرار داد.

تاثیر قیمت دلار بر بازار قوطی آهن

سال قبل در ابتدای نمودار قیمت دلار 14 هزار تومان و با طی کردن نوساناتی تا سقف حدود 30 هزار تومان افزایش یافت و پس از آن در پایان سال به مبلغ 26 هزار تومان رسید. این افزایش قیمت روی پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400 نیز تاثیر داشت.

 

"قیمت دلار را باید در پیش بینی قیمت قوطی آهن در سال 1400 مدنظر قرار داد."

 

به همین دلیل است که بررسی نرخ ارز برای پیش بینی قیمت قوطی آهن در سال 1400 مهم است. مسیر بلند مدت قیمت ارز را، تصمیمات اقتصادی، مثل میزان خلق پول و به تبع آن میزان تورم و ارزش پول تعیین می‌کند و در کنار آن رویدادهای بین المللی نیز در کوتاه مدت تاثیر داشته‌اند.

عرضه و تقاضا در بازار

آن چیزی که در خارج از بخش تولید و در بازار می‌تواند روی قیمت محصول تاثیر مهمی داشته باشد عرضه و تقاضا است. برآیند تعداد درخواستی محصول توسط مشتریان داخل و خارج از کشور و تعداد محصول ارایه شده توسط تولیدکنندگان و واردکنندگان و همچنین میزان محصول موجودی انبارها در قیمت‌گذاری دخالت دارند. افزایش تولید یا کاهش تقاضا می‌توانند منجر به کاهش قیمت شوند و در طرف مقابل کاهش تولید یا افزایش تقاضا سبب افزایش قیمت شوند.

 

"میزان تولید و تقاضا دو عاملی که می‌توانند بر قیمت قوطی آهن تاثیر داشته باشند."

 

تفاوت قیمت قوطی آهن در فصول مختلف

قیمت سایر مقاطع فولادی از تعداد طرح‌های عمرانی تاثیر می‌پذیرد ولی در خصوص قوطی آهن دست کم آن‌هایی که در صنایعی غیر از ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند نمی‌توان با جرئت در این‌باره اظهار نظر کرد. ولی آن بخشی از پروفیل که در ساخت سازه‌ها استفاده می‌شوند واضح است که در فصل‌های بهار و تابستان به دلیل مساعدتر بودن هوا و کمتر بودن بارندگی پروژه‌های عمرانی بیشتر بوده و تقاضا برای خرید این مقطع فولادی افزایش می‌یابد و در فصل‌های پاییز و زمستان به دلیل بارندگی و نامساعدتر بودن هوا طرح‌های عمرانی و به‌دنبال آن تقاضا برای خرید کاهش می‌یابد که هر یک همانطور که در بخش عرضه و تقاضا گفته شد می‌توانند روی پیش بینی قیمت قوطی آهن در سال 1400 موثر واقع شوند.

نمودار قیمت پروفیل آهن از شهریور سال گذشته

برای پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400 تحلیل نمودار قیمت پروفیل آهن می‌تواند نکاتی را بیان کند که برای مشخص کردن جهت ادامه روند مفید باشد. در ابتدای نیمه دوم سال قبل حدود 15 هزار و 500 تومان بود که با 45 درصد افزایش به سقف مقاومتی 22 هزار و 500 تومان در اواخر مهر ماه رسید. سپس با کاهش 28 درصدی به کف حمایتی 17 هزار و 600 تومان در اواسط آذر رسید. سپس با روند صعودی با 37 درصد افزایش به سقف مقاومتی 24 هزار و 100 تومان در نیمه اول دی ماه برخورد کرد و بعد از آن هم کف حمایتی 21 هزار و 500 در نیمه اول بهمن ماه ثبت گردید و روند نوسانات در سال جدید با سقف مقاومتی 24 هزار تومانی در انتهای اردیبهشت ماه امسال ثبت شد. روند نزولی منجر شد که در ماه‌های خرداد و تیر نیز کف حمایتی 12 هزار و 400 تومان ادامه داشته باشد و در مرداد ماه روند صعودی مجدد شروع شد و قله مقاومتی 26 هزار و 400 تومان در نیمه اول شهریور ماه گزارش گردید. از آن زمان به بعد نیز فراز و نشیب‌هایی در کانال 23 هزار و 300 تومان تا 25 هزار تومان درج گردیده است. دانستن این سقف‌های مقاومتی و کف‌های حمایتی در تحلیل تکنیکال پیش بینی قیمت قوطی آهن در سال 1400 راهگشا است.
 

"چارت نوسانات قیمت پروفیل قوطی آهن برای پیش بینی قیمت قوطی آهن در سال 1400"

 

گرانی‌ها در بازار فولاد به کجا خواهد رسید و آیا ممکن است قوطی آهن ارزان شود؟

قیمت جهانی سنگ آهن در حال حاضر شیب نسبتا ملایم صعودی داشته است و به نظر نمی‌رسد قیمت آن تا پایان سال بیش از 125 دلار شود. آنچه که در حال حاضر بیشتر مورد توجه است قیمت ارز و میزان تورم است که اگر به طور موفقیت‌آمیزی مهار شوند می‌توان انتظار داشت که حداقل ثبات نسبی وجود داشته باشد ولی با توجه به مواردی که شرح داده شد در صورتی که روند تغییرات افزایشی یابد، جهت پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400 هم واضح و مشخص است.

ارزان شدن قیمت‌ها در پیش بینی قیمت قوطی آهن در سال 1400 زمانی محتمل است که اضافه بر کاهش قیمت‌های جهانی، رونق و شکوفایی اقتصادی زیادی در مقایسه با گذشته ارزیابی شود که آن هم حداقل بازه زمانی میان مدت را می‌طلبد چرا که تحولات کوتاه مدتی تاثیراتشان زودگذر و ناپایدار است.

بهترین زمان برای خرید پروفیل آهن

با مرور مواردی که در خصوص پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400 ذکر شد؛ توصیه می‌شود در صورت نیاز به خرید این محصول برای تامین ماده اولیه و مصالح پروژه عمرانی، در نزدیکی کف حمایتی با یک تحلیل کوتاه مدت وارد پروسه خرید شوید. اگر هم قصد سرمایه‌گذاری دارید ضروری است که ابعاد گسترده دیگری که چه بسا در نگاه اول متوجه آنها نشوید را نیز در پیش بینی قیمت قوطی آهن در سال 1400 نظر بگیرید؛ مانند هزینه اجاره انبار، محیط مناسب برای نگهداری و به دور از زنگ‌زدگی، مدت زمان مورد نیاز برای نقدپذیری و میزان دسترسی به مشتریان از جمله آن هستند.

برای کسب آگاهی بیشتر می‌توانید بلاگ گرفت را برای مطالعه جدیدترین مقالات دنبال کنید و همچنین در انتهای همین صفحه نیز به‌روزترین و تازه‌ترین پیش بینی‌ها منتشر می‌شوند.

تاریخ انتشار: سه‌شنبه 14 دی 1400
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad