کارخانه کاوه تیکمه داش

کارخانه کاوه تیکمه داش

تولیدات فلزی از اساسی‌ترین نیازهای استراتژیک یک کشور است‌؛ سالانه در کشورهای فاقد معادن و مجموعه‌های تولیدی فلزی، هزینه زیادی از بودجه کشور صرف واردات مقاطع فلزی جهت ساخت و ساز می‌شود. در کشور ما، معادن مختلف، کارخانه‌ها و مجتمع‌های زیادی جهت تولید فراورده‌های آهنی و فلزی وجود دارد. یکی از این مجموعه‌ها، کارخانه فولاد کاوه تیکمه داش است که در این مقاله مختصراً با این واحد و تولیداتش آشنا می‌شویم.

معرفی کارخانه فولاد تیکمه داش

مراحل ساخت این مجموعه از سال ۱۳۸۷ در استان آذربایجان شرقی به منظور تولید اختصاصی انواع میلگرد با هدف تولید ۳۰۰ هزار تن در سال، در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار، آغاز و در سال ۱۳۹۰ به بهره‌برداری رسید. احداث این واحد در منطقه‌ محروم بستان‌آباد – مرند باعث اشتغال‌زایی برای حدود ۲۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و ۲۰۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم شده‌است؛ محصولات این مجتمع فولادی با برند SFK در بازار عرضه می‌شوند.

 

کارخانه کاوه تیکمه داش
کارخانه کاوه تیکمه داش

 

خطوط تولید و ظرفیت تولید

انواع میلگرد ساده و آجدار از نوع جناغی، مارپیچ و مرکب در سایزها و گریدهای مختلف در این مجموعه تولید می‌شود. همانطور که ذکر شد ظرفیت تولید در سال‌های اولیه، ۳۰۰ هزار تن بوده که این واحد در حال افزایش دادن ظرفیت تولید به میزان ۶۰۰ هزار تن در سال است. همچنین این مجتمع، موفق به احداث واحد تولید انواع شمش فولادی و بیلت با ظرفیت سالیانه ۲۵۰ هزار تن شده‌‌است.

طبق نظر کارشناسان گرفت:

"میلگردهای متنوع کارخانه فولاد تیکمه داش، از نظر قیمت و کیفیت، مقرون‌به‌صرفه بوده و با توجه به محبوبیت میلگردهای پرمصرف این واحد مثل میلگرد ۸، ۱۰ و ۱۲ در بازار داخلی، می‌توان این مجموعه را از موفق‌ترین واحدهای صنعت فولاد در کشور دانست."

محصولات تولیدی کارخانه فولاد تیکمه داش

در ادامه به بررسی محصولات تولیدی کارخانه فولا تیکمه داش خواهیم پرداخت.

  • میلگرد تیکمه داش

انواع میلگرد تولیدی این مجتمع فولادی در جدول زیر مشخص شده‌اند.

 

مشخصات میلگردهای تولیدی کارخانه کاوه تیکمه داش
مشخصات میلگردهای تولیدی کارخانه کاوه تیکمه داش

 

لازم به ذکر است که میلگرد نوع A3 پرمصرف‌ترین محصول تولیدی این واحد بوده است؛ همچنین میلگردهای این مجموعه در ضخامت‌های ۸ تا ۳۲ میلی‌متر و در طول‌های ۶ و ۱۲ متری در بازار عرضه می‌شوند. قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش با توجه به نوسانات ارزی، قیمت آهن، ابعاد، وزن، گرید و میزان عرضه و تقاضا متغیر است.

 

میلگردهای تولیدی کارخانه کاوه تیکمه داش در سایزهای مختلف
میلگردهای تولیدی کارخانه کاوه تیکمه داش در سایزهای مختلف

 

  • شمش فولادی تیکمه داش

از این محصول به عنوان ماده اولیه صنعت فولاد استفاده می‌شود که تولید آن در این مجموعه آغاز شده‌است.

آدرس، شماره تماس و دیگر اطلاعات کارخانه

راه‌های ارتباطی جهت علاقه‌مندان به این مجموعه به شرح زیر است:

آدرس: کیلومتر ۱۲ جاده قدیم بستان‌آباد – میانه، جنب پست برق، شهرک صنعتی تیکمه داش

ایمیل: info@sfksteels.com

... بیشتر