کارخانه فولاد تاراز چهارمحال و بختیاری

کارخانه فولاد تاراز چهارمحال و بختیاری

یکی از کارخانه‌های بزرگ کشور در صنعت فولاد، مجتمع تاراز است. این کارخانه که در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده، در زمینه تولید ورق‌های گالوانیزه فعالیت می‌کند. این شرکت توانسته با تولید محصولات باکیفیت نیازهای داخل کشور را تامین کند. در این مطلب به بررسی کارخانه تاراز چهارمحال و بختیاری خواهیم پرداخت.

معرفی کارخانه تاراز چهارمحال و بختیاری

شرکت تاراز در سال 1387 با سرمایه‌گذاری دو شرکت آتیه فولاد نقش جهان و شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد در  چهارمحال و بختیاری با نام صنایع ورق‌های پوشش‌دار تاراز چهارمحال تاسیس شد. از سال ۱۳۹۰ عملیات ساخت و نصب تجهیزات کارخانه در زمینی به وسعت 7/2 هکتار در  شهرک صنعتی شهرکرد آغاز و در آبان ۱۳۹۵ افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

 

کارخانه فولاد تاراز چهار محال بختیاری
کارخانه فولاد تاراز چهار محال بختیاری

 

کلاف گالوانیزه تولیدی در کارخانه تاراز چهارمحال از ضخامت 0.3 میلی‌متر  تا 2 میلی‌متر  با استفاده‌از مواد اولیه باکیفیت و استانداردهایی که نشانه کیفیت بالاتر نسبت به سایر ورق‌ها است، تولید می‌شود. بسته‌بندی محصولات شرکت در سه نوع معمولی، ویژه و صادراتی به‌بازار عرضه می‌گردد.  شرکت فولاد تاراز تنها تولیدکننده ورق‌های گالوانیزه با پوشش رنگی بنام «گالواتاراز» بوده که این محصول زیبا و نوآورانه، از توانمندی‌های منحصربه‌فرد این شرکت می باشد.

خطوط تولید و ظرفیت تولید

در این شرکت پیشرفته‌ترین خطوط تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه‌وری گرم با ظرفیت اسمی ۲۶۰ هزار تن در سال استفاده می‌شود. دستیابی به‌ظرفیت اسمی 100 درصدی در تولید ورق‌های پوشش‌دار کیفی با پایه روی و صادرات 10 تن از آن در افق 1404 این کارخانه است.

محصولات تولیدی کارخانه تاراز چهارمحال و بختیاری

کارخانه تاراز چهارمحال و بختیاری دارای دو محصول تولیدی زیر است:

  • ورق گالوانیزه تاراز

گالوانیزه گرم، در واقع روکش‌دهی فولاد کربنی توسط آلیاژ روی به وسیله فرآیند Hot-Dip به‌صورت پیوسته است. غوطه‌ور نمودن فولاد در روی مذاب، باعث تشکیل لایه‌هایی از آلیاژ روی-آهن بر روی قطعه می‌شود. در بسیاری از شرکت‌های داخلی از کروم 6 ظرفیتی جهت محافظت از گالوانیزه استفاده می‌شود که به‌شدت برای سلامتی انسان مضر و سرطان‌زا بوده است؛ زیرا به‌راحتی جذب بدن می‌شود و همچنین اثرات بسیار خطرناکی بر محیط زیست بر جای خواهد گذاشت. در شرکت تاراز چهارمحال مانند خطوط تولیدی جهان از همان بدو تاسیس محلول کروم 3 ظرفیتی با وجود هزینه‌های بالاتر نسبت به نوع 6 ظرفیتی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

ورق های گالوانیزه تولیدی کارخانه تاراز چهار محال بختیاری
ورق های گالوانیزه تولیدی کارخانه تاراز چهار محال بختیاری

 

  • گالوانیزه رنگی تاراز

بالابردن کیفیت گالوانیزه از لحاظ مقاومت به خوردگی و همچنین سازگاری با محیط زیست یک اصل در شرکت فولاد تاراز چهار محال بود. این شرکت با بهره‌گیری از دانش داخلی و خارجی و باتوجه‌به نیاز مشتریان، اقدام به تولید ورق‌هایی با پوشش رنگی ارگانیک نمود. ورق‌های گالوانیزه با پوشش رنگی از ویژگی‌هایی است که فولاد تاراز را به عنوان اولین تولید کننده در کشور و خاورمیانه معرفی می‌کند.

  • عرشه فولادی تاراز

در این کارخانه، ورق عرشه فولادی توسط کارگران و با بهره‌گیری از بهترین متریال موجود تولید و در بازار عرضه می گردد.

طبق نظر کارشناسان گرفت:

"کارخانه تاراز چهارمحال به عنوان اولین تولیدکننده ورق گالوانیزه با پوشش رنگی در کشور و خاورمیانه شناخته می‌شود. محصولات تولیدی این شرکت کاملاً مطابق با استانداردهای بین‌المللی تولید می‌شود و توانسته است رضایت 97 درصدی مشتریان خود را به دست آورد."

آدرس، شماره تماس و دیگر اطلاعات کارخانه

در ادامه راه‌های ارتباطی با کارخانه تاراز چهارمحال و بختیاری آورده شده است:

آدرس کارخانه: استان چهارمحال و بختیاری، شهرکرد، شهرک صنعتی، فاز 3

شماره تماس: 3100-038

فکس: 03833399111

تلفن واحد فروش: 03833351426، 03833351427

ایمیل: info@tarazmetal.com

... بیشتر