کارخانه فولاد اردبیل

کارخانه فولاد اردبیل

کارخانه ذوب آهن اردبیل با هدف تولید آهن‌آلات و مقاطع فولادی پرمصرف در سال 1384 راه‌اندازی شد؛ بنابراین، حدود دو دهه از ورود کارخانه به زنجیره تولید فولاد در ایران می‌گذارد. نام اصلی کارخانه نیز مجتمع فولاد مهیار اردبیل است. این مجتمع تولیدی، 2500 نفر پرسنل دارد و حدود 57000 نفر نیز به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند. به این ترتیب، کارخانه فولاد مهیار اردبیل سابقه درخشانی در زمینه اشتغالزایی دارد و به اهداف تولیدی و کارآفرینی خود جامع عمل پوشانده است. در ادامه مطلب، به معرفی کامل کارخانه فولاد اردبیل و تولیدات آن پرداخته‌ایم.

معرفی کارخانه ذوب آهن اردبیل

کارخانه فولاد اردبیل در زمینی به مساحت 52 هکتار در شهرک صنعتی نوده در شهر اردبیل ایجاد شده است. این کارخانه دارای خطوط تولید مجهزی است و آزمایشگاه‌های مدرن و پیشرفته آن به صورت پیوسته کیفیت تولیدات را بررسی می‌کنند؛ ارزیابی و آزمایش محصولات کارخانه توسط کادری مجرب و بادانش انجام می‌گیرد. همچنین، عمده تولیدات کارخانه ذوب آهن اردبیل مربوط به میلگردهای آجدار می‌شود. درصدی از تولیدات کارخانه به بازارهای داخلی اختصاص می‌یابند و سایر تولیدات نیز به کشورهایی مانند عراق صادر می‌شوند. بنابراین، مجموعه فولاد اردبیل یک تولیدکننده و صادرکننده مجرب و کارآزموده است.

 

کارخانه ذوب آهن اردبیل
کارخانه ذوب آهن اردبیل

 

خطوط تولید و ظرفیت تولید

مجتمع فولاد مهیار اردبیل دارای 5 فاز تولیدی شامل شمش فولادی، میلگرد آجدار، تیرآهن، نبشی و ناودانی است که ظرفیت تولید سالیانه آن‌ها حدود 300 هزار تن در سال برآورد می‌شود. این خطوط تولید و ظرفیت موجود با بسترسازی و سرمایه‌گذاری‌های هدفمند قابل‌ارتقا است. یکی از اهداف فعلی کارخانه نیز ارتقا ظرفیت تولید تا سقف 500 هزار تن در سال است.

محصولات مجتمع فولاد مهیار اردبیل

محصولات مجتمع فولاد مهیار اردبیل شامل تیرآهن، میلگرد آجدار، شمش فولادی، نبشی و ناودانی است. تولید تیرآهن فولاد مهیار اردبیل بر اساس استاندارد IN SO17 91 و DIN EN 10025 انجام می‌گیرد. همچنین، این تیرآهن در سبک IPE طراحی و تولید می‌شود و ابعاد آن در محدوده 140 الی 200 قرار دارد.

از استانداردهای بکاررفته در روند تولید میلگرد آجدار فولاد مهیار اردبیل می‌توان بهGOST 380(2005) ST 5SP و DIN 4881:2009 اشاره کرد. طبق این استانداردها، میلگرد آجدار در گریدهای پرطرفدار A2 و A3 تحت سایزهای 8 الی 32 میلی‌متر تولید و توزیع می‌شود.

شمش فولادی اردبیل طبق استاندارد DIN 17100 در سایز 150*150 تولید می‌شود. به‌طورکلی، شمش‌های فولادی با حساسیت زیادی ساخته می‌شوند؛ زیرا منبع اصلی تولید سایر محصولات کارخانه هستند. نبشی و ناودانی از دیگر محصولات فولاد مهیار اردبیل هستند که مطابق با استانداردهای ملی و آلمانی طراحی و تولید می‌شوند. این محصولات فولادی ابعاد متنوعی دارند و در سایزهای استاندارد موجود هستند.

آدرس و شماره تماس مجتمع فولاد مهیار اردبیل

آدرس: شهرستان اردبیل، شهرک صنعتی نوده

شماره تماس ذوب اهن اردبیل: 04533873352

... بیشتر