کارخانه باهنر کرمان

کارخانه باهنر کرمان

کارخانه باهنر کرمان، بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات نیمه‌مسی در آسیای غربی است. این کارخانه در نزدیکی بزرگ‌ترین معادن مس خاورمیانه قرار گرفته و بخاطر ظرفیت تولیدی بالایی که دارد، توجه بسیاری از صنعتگران داخلی و خارجی را به خود جلب کرده. این کارخانه مقاطع مسی و نیمه مسی مختلفی را تولید و به بازار عرضه می‌کند.

معرفی کارخانه باهنر کرمان

این کارخانه در ۱۲ کیلومتری شهر کرمان قرار دارد و از سال ۱۳۷۰ تاکنون فعال است. کارخانه باهنر کرمان مجتمعی صنعتی است که از چند کارخانه مستقل تشکیل شده. این مجموعه به‌عنوان بزرگ‌ترین رابط بین معادن مس و روی کشور با صنایع تولیدی شناخته می‌شود.

 

کارخانه باهنر کرمان
کارخانه باهنر کرمان

 

خطوط تولید و ظرفیت تولید

همانطورکه خواندید، این کارخانه ۵ زیرمجموعه دارد که هرکدام از آن‌ها نیاز بخشی از صنعت را برآورده می‌کنند. ظرفیت تولید و تعداد خطوط تولید موجود در واحدهای مختلف مجموعه با یکدیگر متفاوت است. در ادامه ظرفیت هرکدام از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

  • کارخانه ذوب و ریخته‌گری ۴ خط تولید دارد.
  • کارخانه نورد باهنر کرمان ظرفیت تولید نزدیک به ۳۵۰ هزار تن در سال دارد.
  • ظرفیت تولید کارخانه استروژن مجموعه باهنر کرمان نزدیک به ۲۰ هزار تن در سال است.
  • کارخانه لوله مسی باهنر می‌تواند سالانه ۱۵ هزار تن لوله مسی تولید کند. در این کارخانه خطوط مختلفی مثل ذوب و ریخته‌گری، پوسته برداری، نورد، کشش، شیارزنی، ترازپیچ و آنیل وجود دارد.
  • در کارخانه سکه‌زنی دو خط تولید وجود دارد. این خطوط می‌توانند سالانه ۶هزار مطلس (سکه بدون طرح) تولید کنند.

محصولات تولیدی کارخانه باهنر کرمان

تنوع محصولات تولیدی در کارخانه باهنر کرمان بسیار زیاد است. مسئولان این مجموعه تلاش کرده‌اند تمام نیازهایی که در زمینه مس و آلیاژهای مس وجود دارد را پوشش بدهند و مقاطع گوناگون را تولید کنند. کیفیت تولیدات این کارخانه در آزمایشگاه‌های مجهز به بهترین دستگا‌ه‌ها بررسی می‌شود. بسیاری از محصولات مجموعه باهنر کرمان مطابق با استانداردهای بین‌المللی تولید می‌شوند و همه آن‌ها فاکتورهای استاندارد ملی را دارند. محصولات این کارخانه در ۶ دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه توضیحاتی درباره هرکدام ارائه خواهیم داد.

  • تسمه و ورق باهنر کرمان

تسمه و ورق جزو محصولات مسی- نوردی کارخانه باهنر کرمان محسوب می‌شوند. این کارخانه برای تولید این دسته از محصولات از سه دسته آلیاژ استفاده می‌کند:

تسمه‌ و ورق‌های برنجی این کارخانه هم با آلیاژهای مختلف ساخته می‌شوند.علاوه براین، خطوط تولید کارخانه امکان تولید ورق و تسمه با آلیاژهای مورد نیاز مشتریان را هم دارد؛ حتی اگر این آلیاژها در لیست محصولات این کارخانه وجود نداشته باشند.

 

محصولات تولیدی کارخانه باهنر کرمان
محصولات تولیدی کارخانه باهنر کرمان

 

 

  • لوله باهنر کرمان

کارخانه باهنر کرمان انواع مختلف لوله‌های مسی، برنجی و آلیاژی را تولید می‌کند. لوله‌های مسی در سه نوع TPC ،DLP و DHP تولید می‌شوند و قیمت لوله مسی باهنر به عنوان یکی از پرفروشترین محصولات این کارخانه به عوامل مختلفی همچون میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد.

طبق نظر کارشناسان گرفت:

“ کارخانه مس باهنر کرمان، با تولید انواع مختلف مقاطع فولادی در کارخانه های وابسته به خود، توانسته بخش زیادی از نیاز بازار داخل کشور را به محصولات مسی و فولادی تامین کند، این مجموعه با ظرفیت تولید سالانه حدود 500 هزار تن انواع لوله مسی، ورق مسی، تسمه، مطلس و مقاطع برنجی، بخش مهمی از نیازهای داخل و خارج از کشور را تامین کند و محصولات خود را به سایر کشورهای حوزه خلیج فارس صادر نماید.”  

 

خط تولید کارخانه باهنر کرمان
خط تولید کارخانه باهنر کرمان

 

آدرس، شماره تماس و دیگر اطلاعات کارخانه

این کارخانه در کرمان، کیلومتر ۱۲ بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (کرمان، باغین) قرار گرفته است.

آدرس دفتر تهران: میدان ونک – خیابان گاندی جنوبی – کوچه هفتم (پالیزوانی) – پلاک ۱۹.

شماره تلفن گویا: ۸۲۱۶۶۰۰۰-۰۲۱

واحد فروش داخلی کارخانه: ۸۲۱۶۶۷۱۰-۰۲۱، ۸۲۱۶۶۷۱۱-۰۲۱و ۳۱۲۲۷۸۶۰-۰۳۴.

واحد صادرات کارخانه: ۸۲۱۶۶۷۰۳-۰۲۱، ۸۲۱۶۶۷۰۷-۰۲۱.

... بیشتر